23.04.2026 / 10:14 Regija - Hrvatska

Vandalizam u Zagrebu: Oštećena pravoslavna crkva na Cvjetnom trgu

Jutros je vandalizirana pravoslavna crkva Preobraženja Gospodnjeg na zagrebačkom Cvjetnom trgu.

Policija je u svoje prostorije dovela jednog muškarca kojeg povezuje s ovim događajem.

Podsjetimo, neko je u noći sa srijede na četvrtak, između 2 i 3 sata, oštetio prostor oko Pravoslavne crkve na Cvjetnom trgu u Zagrebu, a policija je jutros potvrdila Indexu da pod nadzorom drži jednu osobu.

PUZ je naveo kako se utvrđuju okolnosti ovog djela.



Arhijerejski namjesnik zagrebački protojerej-stavrofor Duško Spasojević izjavio je Hini kako policija ima osumnjičenoga. Dodao je i kako je uviđaj u toku.

Na crkvi je razbijen jedan vitraj star oko stotinu godina te razbacane stolice oko ulaza u crkvu, rekao je.

Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a, komentarisao je to na N1 televiziji.

"Sama vijest i čin su zastrašujući. Ne znamo ništa o počinitelju pa ne možemo komentarisati. Ali, ne čudi me, nakon što pojedini desni mediji organizuju kampanju protiv Srpske pravoslavne crkve, njezinih vjera i svećenstva, crtajući je kao izvor svekolikog zla, što ljudi pod različitim utjecajima posežu za takvim aktima nasilja, vandalizma i nečega što narušava uznapredovali oblik vjerskih sloboda u Hrvatskoj i među pravoslavnim vjernicima", poručio je Pupovac.


Foto: Pixsell, Patrik Macek, FaH

(Vijesti.ba)

Izdvajamo