
Na londonskom se tržištu barelom poslijepodne trgovalo po cijeni nižoj za 3,42 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju, od 96,16 dolara. Na američkom tržištu bio je jeftiniji za 3,74 dolara i stajao je 90,15 dolara.
Tržišta su od početka sedmice "na iglama", pokušavajući iz poruka i poteza Washingtona i Teherana iščitati kakve su šanse za otvaranje Hormuškog moreuza.
Na samom početku sedmice trgovci su bili procijenili da bi SAD i Iran mogli uskoro završiti okvir za mirovni sporazum i pripremiti teren za otvaranje Hormuškog moreuza, a u utorak ih je "prizemljio" novi američki napad na Iran.
Američka vojska objavila je u ponedjeljak navečer da je ponovo napala čamce iranske mornarice u Perzijskom zaljevu i instalacije za ispaljivanje projektila na jugu Irana, ustvrdivši da je cilj napada bila "zaštita naših vojnika od prijetnji koje predstavljaju iranske snage".
Teheran je pak poručio da novi val napada predstavlja povredu primirja, uz poruku iranske vojske da zadržava pravo na odgovor.
U srijedu je pažnju tržišta privukao izvještaj iranske državne televizije o preliminarnom, neslužbenom okviru memoranduma o razumijevanju SAD-a i Irana o okončanju sukoba.
Prema nacrtu neslužbenog i preliminarnog okvira za memorandum, koji je iranska televizija dobila na uvid, Iran bi u roku od mjesec dana osigurao uslove za normalizaciju tranzita komercijalnih brodova kroz Hormuz. SAD bi pak odmaknuo jedinice podalje od Irana i ukinuo blokadu iranskih luka.
Okvir još nije završen, naglasila je iranska televizija, i Teheran neće poduzimati nikakve korake dok ne dobije konkretnu potvrdu da je verifikovan.
Analitičari ocjenjuju da je "postignut konkretan napredak prema okončanju krize", prema riječima Tamasa Varge iz PVM-a, koji dodaje da sve više brodova prolazi kroz Hormuz. Hormuzom je proteklih dana prošlo nekoliko tankera za prijevoz ukapljenog prirodnog plina.
Iranska vojska odvojeno je u utorak objavila da je u protekla 24 sata izdala dozvole za prolaz 32 broda, prema izvještaju novinske agencije Fars, prenosi Hina.
Zbog praznika u muslimanskom svijetu Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) nije objavila koliko je u utorak stajao barel košarice nafte njezinih članica. Na početku sedmice cijena mu je iznosila 107,37 dolara i bila je niža za pet dolara nego prošli petak.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja