
Dva tankera za sirovu naftu, s ukupnim teretom od nešto manje od dva miliona barela, u ponedjeljak su prošla kroz Hormuški moreuz, pokazuju podaci o praćenju brodova, što ukazuje na oporavak pomorskog prometa nakon slabijeg prometa dan ranije, kada su postojale zabrinutosti oko sigurnog prolaza kroz ovaj strateški plovni put.
Istovremeno, dva supertankera, koji mogu prevoziti i do četiri miliona barela sirove nafte, ušla su u Perzijski zaljev kroz isti moreuz. Prema podacima analitičke kompanije Kpler, jedan od tih brodova bio je usmjeren prema iračkoj luci Basra.
Traffic visible via https://t.co/bYX0jXrfTw in the Strait of Hormuz shows at least 2 dozen vessels have transited over the last 24 hours, with all but one vessel visible using the Iranian traffic separation scheme. It is highly likely more transits occurred than are shown with… pic.twitter.com/qrXTF8xhn8
— OSINTdefender (@sentdefender) June 22, 2026
Iako je zabilježen porast aktivnosti, broj prolazaka i dalje je znatno ispod prosjeka prije početka rata između Irana i Izraela, kada je kroz Hormuški moreuz dnevno prolazilo oko 125 brodova.
Hormuški moreuz ostaje jedno od ključnih svjetskih čvorišta za transport nafte, a kretanje brodova kroz ovu rutu često je pod utjecajem regionalnih sigurnosnih tenzija.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja