27.06.2026 / 18:30 Regija - "Srbija jedna porodica"

Vučićev skup u Beogradu: Posljednji put se obraćam kao predsjednik

U Beogradu se danas održava skup Srpske napredne stranke pod nazivom "Srbija jedna porodica".

Centralni događaj organizovan je na platou ispred Doma Narodne skupštine, a prateći programi počeli su još prijepodne.



Glavni dio programa počeo je u 18 sati intoniranjem himne.

Obratio se Vučić

Predsjednik Srbije je izašao na binu uz bakljadu i povike "Aco Srbine" i "Vučić Aleksandar".

- Hvala Beograda, hvala Srbijo, hvala vam na veličanstvenom dočeku. Još jednom hvala što vam na ovako užasno teškom vremenu nije bilo teško da dođete da budemo ujedinjeni - rekao je Vučić na početku obraćanja.

Naglasio je da se posljednji put obraća na nekom skupu kao predsjednik države.

- Ovo je posljednji put da se pred ovolikim brojem ljudi obraćam kao predsjednik, četrnaest godina vjerno služim svojoj zemlji na svakom mjestu i u svakom trenutku, volim Srbiju više nego bilo šta. U svakom trenutku mi je samo Srbija bila u mislima i samo sam se za Srbiju borio. Nikada nikome drugome nisam htio da služim već samo vama građanima Srbije i svojoj jedinoj otadžbini. Ovo su moji posljednji dani i nedjelje kao predsjednika. Stajao sam čvrst kao stijena i uspravan kao jablan štiteći svoju jedinu zemlju - rekao je Vučić.

Predsjednik se osvrnuo i na proteste u Srbiji i blokade fakulteta.

- Pokušali su prije godinu i po dana da nam sruše zemlju! Pokušali su svana da nam unište Srbiju. Zašto bi im odgovaralo da Srbija napreduje brže od drugih? Htjeli su Srbiju na koljenima. Fakultete i škole su pretvorile u odbore političkih stranaka. Htjeli su da kažu da nemate pravo da mislite drugačije. Pokušali su da ukinu demokratiju. I nisu za to kriva ta naša djeca, nisu krivi studenti, samo su naivno povjerovali da oni odlučuju o tome. Bili su igračka u tuđim rukama. Za sve su imali vremena, samo sa ljudima iz svoje zemlje nikada nisu htjeli da razgovaraju, nema stranca sa kojim nisu razgovarali, samo sa nama nisu htjeli, a mi i danas pružamo ruku i kažemo: "1001 put ćemo da vam pružimo ruku, izmanipulisani ste, praštamo vam, ali nismo naivni i nećemo vam zaboraviti jer bi nam se to ponovilo". Razorili bi nam zemlju, a to više ne smijemo nikome da dopustimo - rekao je Vučić.



"Za nekoliko nedjelja podnijeću ostavku na mjesto predsjednika"

Precizirao je da će za nekoliko nedjelja podnijeti ostavku na mjestu predsjednika i da je njegov prijedlog da se lista SNS na predstojećim izborima zove "Ujedinjena Srbija".

- Hvala koalicionim partnerima koji su nerijetko bili uz nas, hvala što su bili uz nas i podizali Srbiju. Još nekoliko nedjelja biću predsjednik i onda podnosim ostavku. Rekao sam predsjedniku SNS da ću na predstojećim izborima, ukoliko to budu željeli, zajedno sa vama pomoći da dobijemo narodno povjerenje. Moj prijedlog, koji su prihvatili, jeste da se lista zove "Ujedinjena Srbija". Vjerujem da ćemo da ih pobijedimo ubjedljivije nego ikada. Izaći ćemo sa tim kako ćemo dalje da pomažemo našem narodu ma gdje god da živi. Pomilovaću mnoge ljude u narednom periodu, naše i njihove, jer su i oni naši, mi smo jedna porodica. Neću moći sve, ali sve one koji su iz neznanja, nehata, počinili neka djela - rekao je Vučić.

Zahvalio se svima koji su prethodnih godina bili uz Srbiju i najavio pobjedu na izborima.

- Slavićemo tu jednu noć i biće brže nego što mislite. Za pobjedu i to uskoro, za naš narod na Kosovu i RS, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, svuda. Za našu Srbiju! Za sve koji su trpjeli teror i sve koji su sprovodili teror jer će i oni biti sa nama. Večeras znam da neće biti razbijenih glava i prevrnutih kontejnera. Veselo se uz pjesmu vratite kućama, a mi zajedno sa vama da se postaramo da za budućnost Srbije uradimo ono što je najbolje. Ajmo Srbijo! Ajmo pobjeda! Srećan nam Vidovdan - rekao je Vučić.


Dio ulica u centru Beograda zatvoren je za saobraćaj, a kolone učesnika kretale su se prema prostoru ispred Skupštine. Učesnici su razvili veliku srpsku zastavu, za koju je ranije najavljeno da je duga više od 500 metara i široka 10 metara. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)



Na skupu je bila i djevojka na konju koja je nosila zastavu s natpisom "Srbija pobjeđuje", sloganom SNS-a.

Predsjednik SNS-a Miloš Vučević izjavio je da će se na skupu govoriti o najvažnijim pitanjima za budućnost Srbije. Rekao je i da će uskoro biti raspisani izbori, za koje tvrdi da će biti prilika da se vidi što građani misle.

Vučević je na skup stigao iz smjera Palate Srbija, prema navodima srpskih medija, na motoru s grupom bajkera iz Novog Sada. U izjavi medijima poručio je da je "dosta bilo podjela" u Srbiji.

Skup još traje, a ključne političke poruke očekuju se u nastavku programa, pogotovo nakon obraćanja Aleksandra Vučića.

Studentski pokret pozvao je sutra građane na veliki protest u Kraljevu na kojem će ponovo biti zatraženi vanredni izbori. Nastavak je to vala protuvladinih protesta koji traju duže od godinu i pol dana, potaknuti pogibijom 16 ljudi u padu nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, u tragediji za koju demonstranti vide krivicu u korupciji i neradu institucija društva. 


(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo