01.05.2020 / 15:24 KORONAVIRUS - Italijanski premijer

Conte se izvinjava Italijanima zbog ekonomskih poteškoća

Conte se izvinjava Italijanima zbog ekonomskih poteškoća
Foto: Agencije - Vijesti.ba

Italijanski premijer Giuseppe Conte  uputio je izvinjenje Italijanima zbog njihovih ekonomskih poteškoća i obećao im bolju budućnost nakon ukidanja blokade.

Italija poslije dva mjeseca u ponedjeljak izlazi iz najduže blokade na svijetu uvedene radi suzbijanja širenja virusa korona.

U Italiji je od virusa korona preminulo 27.967 ljudi, što je najviše poslije SAD, ali je broj zaraženih smanjen na nivo koji je bio na početku marta.

Usljed blokade privreda Italije je u padu i polovina radne snage oslanja se na podršku države.

Conte je priznao da je vlast kasnila u isplati više od 50 milijardi evra za porodice i firme.

"Bilo je i biće kašnjenja u isplatama. Izvinjavam se u ime administracije i uvjeravam vas da ćemo nastaviti s isplatama i da ćemo ih izvršiti što prije", naglasio je Conte.

Italijanska administracija izrazila je očekivanje da će se privreda smanjiti za oko osam odsto, što je nešto niže od projekcija Međunarodnog monetarnog fonda, čija je pretpostavka 9,1 odsto.

Conte je upozorio da bi moglo biti smanjenja i do deset odsto ukoliko dođe do ponovnog širenja virusa i budu potrebne nove mjere blokade.


(Vijesti.ba / NN)

Izdvajamo