
Sastanak je bio posvećen poduzimanju daljnjih aktivnosti na prevenciji širenja Covida-19.
Na sastanku su bili premijeri kantona u Federaciji BiH, predsjedavajući oba doma Parlamenta Federacije BiH, te čelnici Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, kao i federalnih uprava policije, inspekcije i civilne zaštite.
“Mi kao Federacija BiH smo bili lideru donošenju mjera na početku andemije. Danas je situacija znatno gora, što znači da se mjere ne provode”, kazao je premijer.
On je kazao kako je na sastanku istaknuto da situacija u kantonima nije svugdje ista, te da kantoni moraju i sami preuzeti neku inicijativu.
Premijer Novalić je kazao kako će Federacija dati svu moguću podršku kantonima.
Goran Čerkez je istakao da je situacija prilično teška, te je cilj sastanka bio da se s premijerima kantona dogovori angažman ljudi za borbu protiv Covida.
“Pozvali smo ih da prate provođenje mjera sa nivoa Federacije, ali i da donesu neke dodatne mjere”, kazao je Čerkez.
On je istakao kako je posebno važan angažman inspekcija, policije i drugih organa koji su do sada djelovali više savjetodavno nego represivno.
“To nije dalo rezultate, pa stoga očekujem u narednom periodu da se drukčije ide s onima koji ugrožavaju zdravstveni sistem. Ono što je poražavajuće je da je najviše oboljelih među mladima, pa i mladih koji umiru. To ne smijemo dozvoliti. Ovo je ozbiljna stvar. Najveći evropski zdravstveni sistemi nisu mogli odgovoriti virusu i moramo se naučiti živjeti s njim”, kazao je Čerkez.
Direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović kazao je da su brojke zaraženih puno veće nego prije tri, četiri mjeseca.
Ajdinović je kazao da ne bi trebalo biti pooštravanja mjera, jer su i sadašnje restriktivne, ali ih treba samo poštovati.
Premijerka BPK Aida Obuća kazala je da je na sastanku istaknuta posebnost svakog kantona, te šta je svaki kanton uradio na sprečavanju širenja virusa.
“Nakon opravdanog popuštanja mjera došlo je do pogoršanja situacije. Mi smo ponukani pogoršanjem situacije u našem kantonu uveli neke rigoroznije mjere u odnosu na preporuke FBiH. Zabranili smo upotrebu nargila i još neke mjere, jer sve to je neophodno, jer kantoni ne mogu čekati da Federacija donese mjere. Mi na terenu nekad bolje vidimo situaciju i ne možemo čekati preporuke s vrha”, kazala je Obuća.
Ajdinović je kazao da ima više od 1400 privrednih subjekata kojima je inspekcija izrekla mjere zbog kršenja mjera.
Predstavnik ministarstva zdravstva Goran Čerkez je istakao da je čak i primao prijetnje putem društvenih mreža zbog uvođenja nekh mjera, te da je prijetnje prijavio policiji.
“Moramo prestati negirati da virus postati i njegovu opasnost po zdravlje”, poručio je on.
Čerkez je istakao da je potrebno izbjegavati tržne centre, ako je moguće i gradski prevoz, te sva druga mjesta gdje se okuplja veći broj ljudi.
“Prijeti nam situacija u kojoj zdravstveni sistem neće moći odgovoriti na sve izazove. Toga moramo biti svjesni i čuvati se”, kazao je Čerkez.
(Vijesti.ba)