04.04.2025 / 20:00 Ljepota i Zdravlje - Intervju

Dr. Ahmetović: Pretjerano sjedenje može dovesti do stepena invaliditeta

Dr. Ahmetović: Pretjerano sjedenje može dovesti do stepena invaliditeta
Ilustracija / Vijesti.ba

Ortopedski problemi danas pogađaju sve uzraste, a brz način života, previše sjedenja i premalo kretanja samo povećavaju rizik od povreda i degenerativnih bolesti.

Prim. mr. sci. dr. Amir Ahmetović, ortoped sa Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo, je podijelio ključne savjete o prevenciji povreda, zdravlju kostiju i zglobova te načinu života koji može spriječiti ili usporiti razvoj mnogih problema u intervjuu za portal Čuvajzdravlje.ba.

Iako ortopedski problemi mogu biti izazovni, dr. Ahmetović podsjeća da su prevencija, zdrav način života i pravilna fizička aktivnost ključni za očuvanje zdravlja kostiju i zglobova.

Pravilno postavljanje ciljeva, uravnotežena ishrana i pravovremena reakcija na simptome mogu značajno poboljšati kvalitetu života i usporiti razvoj ozbiljnih problema.

Čuvajzdravlje.ba: Koji su najčešći ortopedski problemi s kojima se pacijenti javljaju?

Dr. Ahmetović: Kada se radi o tegobama, ako izuzmemo traumatizam, najčešće se javljaju radi tegoba u zglobovima koje obzirom na dob mogu biti različito uvjetovane. Kod starijih uglavnom se radi o degenerativnim promjenama (artroza zglobova) dok kod srednje životne dobi uglavnom pretjeranom aktivnošću pri kojoj kao posljedicu mogu imati kako artropatije tako i određene povrede mišićno-zglobnih struktura, posebno velikih zglobova kao što su rame i koljena.

Čuvajzdravlje.ba: Koliko je važna preventiva u očuvanju zdravlja kostiju i zglobova i šta preporučujete pacijentima?

Dr. Ahmetović: Što se tiče preventive u očuvanju lokomotornog aparata prvenstveno se odnosi na preporuke za održanje fizičke kondicije kroz razne aktivnosti bilo sportske ili rekreativne uz napomenu da budu primjerene dobi, konstituciji i afinitetu čime ne samo da pomažu vlastitom zdravlju u širem smislu prevencije drugih oboljenja savremenog čovjeka (povišen krvni pritisak i cirkulatorni problemi, šećerna bolest i druge) već podižu vlastiti osjećaj zadovoljstva i sreće čime preveniraju druge, psihološke probleme koje današnji brzi način življenja i stresa producira na osobu.

Čuvajzdravlje.ba: Kako dugotrajno sjedenje i moderan način života utječu na kičmu i zglobove?

Dr. Ahmetović: Savremeni način života posebno u djelatnostima koje uključuju sjedenje, bilo da se radi o kancelarijskom poslu ili o dugotrajnom putovanju motornim vozilima ostavljaju svoj negativan utjecaj na lokomotorni sistem najčešće u predijelu donjeg segmenta kralježnice u smislu ranijeg razvoja degenerativnih spondilartrotskih promjena i uz njih udruženih diskopatija koje mogu za posljedicu imati znatno ograničenje svakodnevnih aktivnosti u stanjima kada imamo neurološku simptomatologiju ishijalgiju, zategnutosti mišića leđa te ograničenje kretnji koje u konačnici rezultiraju određenim stepenom invaliditeta.

Koje su najčešće greške koje ljudi prave prilikom vježbanja i kako ih izbjeći da ne bi došlo do povreda? Koliko genetika igra ulogu u ortopedskim problemima, a koliko loše navike i stil života?

Kako promjena ishrane može doprinijeti zdravlju kostiju i zglobova? Kako nošenje neodgovarajuće obuće utječe na kičmu i zglobove i koje cipele preporučujete? Kako se ortopedski problemi razlikuju kod različitih starosnih grupa – od djece do starijih osoba?

Odgovore na ova pitanja čitajte na portalu Čuvajzdravlje.ba.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo