Događaju je prisustvovao reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, koji se osvrnuo na činjenicu da se obilježavanjem Dana džamija podsjeća na rušenja Ferhadije u Banjoj Luci, ali i drugih objekata u vlasništvu Islamske zajednice.
– Kako god nam teško bilo zbog žrtava našeg naroda i razaranja naših dobara, održavanje sjećanja na ta rušenja i razaranja i na motive koji su stajali iza njih, naša je trajna obaveza. Ne da bismo pobuđivali mržnju, već da bismo se zaštitili, izvukli pouku i bili spremniji stati na put nečemu takvom u budućnosti – poručio je reisul-ulema Kavazović.
Uz poruku o značaju džamije u životu vjernika, reisul-ulema je podsjetio da je ona prostor koji vodi vjernika ka integraciji i kohabitaciji sa svijetom u kojem živi, a ne izolaciji i odvajanju.
– Svi propisi Božije vjere, pored ostalog, imaju i zadatak da čovjeka integriraju i dovedu ga u sklad i harmoniju sa svijetom u koji je uveden. Vjerski objekti, obredni prostor, odnosno džamija, predstavlja jedna vrata ka toj integraciji, pa je nezaobilazna i iznimno važna – podsjetio je reisul-ulema.
Spominjući aktuelne društvene izazove i probleme u cijelom svijetu, reisul-ulema je proučio da njihovom zaustavljanju treba prethoditi vraćanje autentičnim duhovnim vrijednostima.
– Jedino te vrijednosti mogu čovječanstvo okrenuti u drugi smjer.
Time se uloga džamije i hramova i njihova filozofija postojanja višestruko uvećava i nadaje kao možda i jedini izlaz iz haosa u kojem se svijet danas nalazi.
Sve vas pozivam vrijednostima koje su ljudima došle od Boga, s Neba i koje ih mogu uzdići do Neba – zaključio je reisul-ulema Kavazović.
U okviru programa nastupila su četiri hafiza Aziz-ef Alili, Nisvet-ef. Omerdić, Muamer-ef. Okanović i Edin-ef. Fajković. Učešće u programu su, učenjem kasida, uzeli i imami s područja banjalučkog muftiluka, dok je dovu na kraju programa proučio direktor Rijasetove Uprave za vjerske poslove hafiz dr. Mensur-ef. Malkić.
Muftija banjalučki Ismail-ef. Smajlović je, tokom svog obraćanja, poručio da je važno raditi na promociji univerzalnih vrijednosti, kako u posebnim prilikama, tako i u svakodnevnim životnim situacijama.
– Naša generacija svjedoči da potrošačka kultura potiskuje duhoivnost na margine. S druge strane, put prema uzvišenim vrijednostima, koji je naše opredjeljenje, lakše se prelazi sa čistotom u kojoj bi ljudsko biće trebalo živjeti od rođenja do smrti – rekao je muftija Smajlović.
Podsjetio je da se danas iz banjalučke Arnaudije nastoji skrenuti pažnja na spomenutu čistotu i obredni prostor, što je svojevrsni moto centralnog programa manifestacije "Dani džemata i džamija".
– Iz banjalučke Arnaudije džamije šaljemo graditeljsku, vjerničku i dostojanstvenu poruku, a to je podrška boljem i ugodnijem životu ljudi – naglasio je muftija Smajlović.
U Banjoj Luci će tokom ovog perioda biti postavljene i dvije izložbe o banjalučkim džamijama, jedna upravo u haremu Arnaudije, a druga u haremu Ferhadije.
Podsjećamo, u periodu agresije na Bosnu i Hercegovinu, pored banjalučke Ferhadije, porušeno je 613 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih objekata u vlasništvu Islamske zajednice.
(Vijesti.ba / Preporod.info)