17.05.2025 / 14:48 Ljepota i Zdravlje - Endokrini disruptori

Štetne tvari iz okoline koje ugrožavaju dječje zdravlje

Štetne tvari iz okoline koje ugrožavaju dječje zdravlje
Foto: Ilustracija
Djeca su posebno osjetljiva na toksične tvari iz okoliša jer im se tijelo i organi još razvijaju. Izloženost štetnim hemikalijama tokom trudnoće i ranog djetinjstva može negativno utjecati na razvoj nervnog i hormonskog sistema.

Endokrini disruptori su hemikalije koje ometaju hormonalnu ravnotežu i povezane su s poremećajima u razvoju, reprodukciji i imunitetu. Često ih nalazimo u plastici, kozmetici, pesticidima, pa čak i u hrani.

Najvažniji endokrini disruptori i gdje ih možete pronaći:


Bisfenol A (BPA)
Koristi se u plastičnim bocama, limenkama i ambalaži. Može prelaziti u hranu, osobito pri zagrijavanju. Povezan je s poremećajima hormona, razvojem nervnog sistema i prijevremenim spolnim sazrijevanjem.

Ftalati
Dodaju se plastici da bi bila fleksibilnija. Često su prisutni u dječjim igračkama, kozmetici i ambalaži. Mogu utjecati na razvoj reproduktivnog sistema, posebno kod dječaka.

Insekticidi
Neki, poput DDT-a, iako zabranjeni, i dalje su prisutni u okolišu. Izloženost može povećati rizik od bolesti poput karcinoma dojke.

Perfluorirani spojevi (PFOA)
Nalaze se u teflonskim premazima, vodootpornim tkaninama i ambalaži. Dugotrajno se zadržavaju u tijelu i mogu štetiti jetri, imunitetu i razvoju.

Usporivači vatre
Dodaju se u tkanine, madrace i dječje autosjedalice da usporavaju širenje požara. Mogu narušavati hormonsku ravnotežu i utjecati na razvoj živčanog sistema.

Skriveni izvori hemikalija
Mnoge svakodnevne stvari poput odjeće, obuće, kozmetike i sredstava za čišćenje sadrže kemikalije koje mogu biti štetne. Djeca su posebno osjetljiva zbog tanje i propusnije kože. Tekstil može sadržavati olovo, kadmij, azo-boje i PFAS spojeve koji mogu izazvati alergije, iritacije i poremećaje hormona.

Kako zaštititi djecu?

  • Birajte proizvode sa sigurnosnim certifikatima i jasnim deklaracijama.
  • Izbjegavajte plastiku za višekratnu upotrebu, osobito kod zagrijavanja hrane.
  • Pazite na sastojke kozmetike i deterdženata, birajte one bez ftalata, parabena i drugih štetnih spojeva.
  • Pratite aktualne preporuke regulatornih tijela poput Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA).
  • Ograničite upotrebu proizvoda tretiranih usporivačima vatre i izbjegavajte kupovinu odjeće s nepotrebnim kemijskim tretmanima.
Razdoblje od začeća do prve godine života je najkritičnije za zaštitu od štetnih kemikalija. Informiranost i pažljiv odabir proizvoda mogu značajno smanjiti rizike i osigurati zdraviji razvoj djece.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo