22.05.2025 / 11:13 Svijet - Video

Najezda mormonskih cvrčaka u SAD-u: Kanibalski kukci prekrili ceste i kuće

Najezda mormonskih cvrčaka u SAD-u: Kanibalski kukci prekrili ceste i kuće
Screenshot

U američkoj saveznoj državi Uti došlo je do najezde mormonskih cvrčaka, kanibalskih kukaca koji su stigli u golemim rojevima.

Stanovnici gradova poput Fillmorea i Tooelea opisuju situaciju kao "apokaliptičnu" jer cvrčci prekrivaju ceste, ograde, zidove, pa čak i fasade kuća.

Zgnječeni cvrčci učinili su ceste opasno klizavim, što je već dovelo do saobraćajnih nesreća. U nekim okruzima vlasti koriste grtalice kako bi očistile tone kukaca s ceste.

Mormonski cvrčci zapravo su krupni, neleteći kukci slični rovcima, sjajnog crvenkastosmeđeg tijela, koji mogu narasti i do 5 centimetara. Porijeklom su sa zapada SAD-a, naročito iz saveznih država poput Montane, Oregona, Ute, Idaha i Nevade.

Ovi kukci razmnožavaju se u uslovima suše i topline te se okupljaju u migrirajuće rojeve s milionima jedinki.

Poljoprivrednici već prijavljuju štete na usjevima, a vrtovi nestaju preko noći. U manjim naseljima širi se nepodnošljiv smrad uginulih kukaca.

Vlasti upozoravaju da najgore tek dolazi - jaja koja su se izlegla ovog proljeća mogla bi uzrokovati drugi val invazije već ovog ljeta. Naziv "mormonski cvrčci" potječe iz 19. stoljeća, kada su se mormonski doseljenici u Uti suočili s gotovo identičnom situacijom.

Tada su bespomoćno promatrali kako kukci proždiru čitava polja pšenice, kukuruza i ječma.

Stanovnicima se savjetuje da zatvore pukotine u svojim domovima, uklone izvore hrane i vode, redovno iznose smeće i provjeravaju tamne prostore u kući gdje bi se kukci mogli skrivati.

Jed Christensen, vlasnik kuće i trgovine u okrugu Millard, rekao je za FOX 13 da planira angažirati službu za suzbijanje štetnika zbog sve većeg problema oko trgovine na sjeveru grada. Prisjetio se koliko je najezda bila ozbiljna dok je kao dječak odrastao u Millardu.

"Sjećam se kako sam kao klinac trčao kroz kanjon Corn Creek jer nas je bilo strah hodati po kukcima", rekao je. "Silazili smo niz cestu kroz kanjon i izgledalo je kao da trčimo kroz vodu. Oni bi se samo razmaknuli ispred nas. Da, već sam to proživio."

Danas se historija ponavlja. Suha zima i blaga klima omogućile su preživljavanje iznimno velikog broja jajašaca. Kompanije za suzbijanje štetnika navode da u proljeće i jesen imaju najviše posla te pozivaju građane da reagiraju na vrijeme.

Grizli i fasade kuća

Godine 2003. mormonski su cvrčci poharali zapadnu Utu, zahvativši oko 1,1 milion hektara poljoprivrednog i pustinjskog područja. Tada su stanovnici prijavljivali da su kukci grizli čak i fasade kuća i druge materijale.

Bila je to jedna od najrazornijih invazija u novijoj historiji. Sada lokalne vlasti ponovno pokušavaju obuzdati najezdu. Razmatraju se pojačana uporaba pesticida i financijski programi pomoći poljoprivrednicima koji trpe štete.

Novi prijedlog zakona predviđa mijenjanje imena ovog kukca. Protivnici trenutnog imena tvrde da "mormonski cvrčak" pogrešno povezuje ovu štetočinu s Crkvom Isusa Krista svetaca posljednjih dana, prema pisanju Salt Lake Tribunea.

Ovogodišnja invazija još je jedan podsjetnik na to kako štetnici na američkom zapadu često dolaze u valovima koji su povezani s vremenskim prilikama, klimom i lokalnim ekosistemima.

 

(Vijesti.ba)

Izdvajamo