Okružna sutkinja Allison Burroughs, koju je imenovao bivši demokratski predsjednik Barack Obama, izdala je privremenu zabranu kojom se zamrzava ta politika.
U tužbi podnesenoj saveznom sudu u Bostonu, podnesenoj ranije u petak, Harvard je zabranu nazvao "očitim kršenjem" američkog Ustava i drugih saveznih zakona koji imaju "trenutni i razoran učinak" na Univerzitet i više od 7000 studenata nosilaca viza.
"Jednim potezom pera, vlada je pokušala izbrisati četvrtinu studentskog tijela Harvarda, međunarodne studente koji značajno doprinose Univerzitetu i njegovoj misiji", tvrdi Harvard u tužbi.
"Bez međunarodnih studenata, Harvard nije Harvard", dodali su iz najstarijeg i najbogatijeg američkog Univerziteta, osnovanog prije 389 godina.
Univerzitet je zatražio sudski nalog kojim bi se zaustavio potez koji je američko Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) poduzelo u četvrtak, a kojim se Harvardu oduzima certifikacija za Program studenata i razmjene – mehanizam kojim je dopušten upis stranih studenata.
"Osuđujemo ovu nezakonitu i neopravdanu akciju", poručio je u pismu predsjednik Harvarda Alan Garber.
Administracija američkog predsjednika prethodno je ukinula pravo Univerziteta Harvard da upisuje međunarodne studente, a one upisane će prisiliti da se premjeste na druge fakultete ili će izgubiti pravni status, kako je objavilo Ministarstvo domovinske sigurnosti u četvrtak.
Ministrica domovinske sigurnosti Kristi Noem naredila je poništavanje Harvardova certifikata koji je Univerzitetu omogućavao upis osoba na studentskoj vizi ili primanje naučnika na razmjenu (SEVP), objavilo je ministarstvo u saopćenju.
Harvard je taj čin nazvao nezakonitim.
Do toga je došlo nakon što je Harvard odbio pružiti informacije koje je Noem ranije zatražila o nekim nosicima studentskih viza koji pohađaju Univerzitet, objavilo je ministarstvo.
"Ova administracija smatra Harvard odgovornim za poticanje nasilja, antisemitizma i koordinaciju s Komunističkom partijom Kine na svom kampusu", rekla je Noem.
"Privilegij je, a ne pravo, Univerziteta da upisuju strane studente i da imaju koristi od njihovih viših školarina kako bi si pomogla povećati svoje višemilijardne fondacije", dodala je.
Harvard je ocijenio da je riječ o osvetničkom činu koji bi mogao nanijeti veliku štetu Univerzitetu.
"Postupak vlade je nezakonit. Potpuno smo predani tome da Harvard ima mogućnost ugostiti međunarodne studente i naučnike, koji dolaze iz više od 140 zemalja i neizmjerno obogaćuju Univerzitet i ovu naciju".
Republikanski predsjednik uložio je vanredne napore kako bi utjecao na privatne obrazovne ustanove širom zemlje za koje tvrdi da potiču protuameričke, marksističke i "radikalno lijeve" ideologije.
Na Harvardu studira oko 6800 međunarodnih studenata, koji čine više od 27 posto ukupno upisanih studenata ove godine.
(Vijesti.ba)