23.05.2025 / 22:00 Svijet - Objavljeni detalji

Razbijena jedna od najopasnijih hakerskih mreža na svijetu!

Razbijena jedna od najopasnijih hakerskih mreža na svijetu!
Foto: Ilustracija
U spektakularnoj međunarodnoj akciji u kojoj su učestvovale policije iz Njemačke, SAD-a, Kanade, Velike Britanije, Francuske, Holandije i Danske, razbijeno je srce jedne od najopasnijih mreža kibernetičkog kriminala na svijetu, kojom su, prema optužbama, upravljali ruski državljani, piše Guardian.

Evropski istražitelji izdali su međunarodne potjernice za 20 osoba, većinom iz Rusije, dok su u SAD-u podignute optužnice protiv njih 16 – uključujući navodne vođe zloglasnih operacija Qakbot i Danabot. Među optuženima su navodni vođe operacija zlonamjernih softvera Qakbot i Danabot, uključujući Rustama Rafaileviča Gallyamova (48) iz Moskve, Aleksandra Stepanova (39), poznatog kao JimmBee, i Artema Aleksandroviča Kalinkina (34), poznatog pod nadimkom Onix, obojica iz Novosibirska, saopćilo je američko ministarstvo pravosuđa.

Meta ovih sofisticiranih napada bili su vladini sistemi, bolnice, korporacije i nevladine organizacije – a sve s ciljem krađe, ucjene i destabilizacije. U Velikoj Britaniji je čak i poznati maloprodajni lanac Marks & Spencer postao žrtva.

Akciju nazvanu Operation Endgame vodila je njemačka kriminalistička policija BKA, koja je u saradnji s partnerima identifikovala 37 osoba uključenih u operacije zlonamjernog softvera, među kojima i pripadnike mreža Qakbot, Danabot, Trickbot te zloglasne ransomware grupe Conti.

Posebno se ističe ime Vitalija Nikolajeviča Kovaleva (36), Rusa iz Volgograda koji živi u Moskvi, kojeg se smatra jednim od najuspješnijih ucjenjivača u historiji kibernetičkog kriminala. Njegov kriptonovčanik, navodno vrijedan oko milijardu eura, svjedoči o razmjerima kriminala.

Njemačka policija vjeruje da je Kovalev, poznat pod aliasima Stern i Ben, iznudio milionske iznose od stotina kompanija širom svijeta, a povezuje ga se i s grupama Royal i Blacksuit.

Američko pravosuđe tvrdi da je Danabot, koji je zarazio preko 300.000 kompjutera u SAD-u, Australiji, Poljskoj, Indiji i Italiji, imao i posebnu "špijunsku verziju" usmjerenu na vojne i diplomatske ciljeve, a svi podaci prikupljeni tim putem pohranjivani su – u Rusiji.

Među najtraženijima je i ukrajinski državljanin Roman Mihajlovič Prokop (36), također povezan s Qakbotom.

Predsjednik BKA, Holger Münch, naglasio je da je Njemačka jedna od glavnih meta kibernetičkog kriminala, ali da je operacija Endgame 2.0 jasan dokaz da međunarodna strategija protiv digitalnog podzemlja daje rezultate – čak i na darknetu.

Premda je ekstradicija osumnjičenih iz Rusije ili Dubaija malo vjerovatna, njihovo razotkrivanje predstavlja snažan udarac kriminalnoj mreži.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo