Predstavljajući svoju prvu strategiju zaliha u srijedu, istaknuli su da bi države članice trebale razmotriti i hitne zalihe sredstava za pročišćavanje vode, opreme za popravak podmorskih kablova, dronova i prijenosnih mostova koji bi se koristili u ratnim uslovima.
„Znamo koje prijetnje vise nad glavom: hibridni napadi, nestanci struje, ekstremni vremenski uvjeti i širenje bolesti. To više nisu udaljeni scenariji. Zato pripravnost premještamo s margine na prvu liniju naše odbrane“, rekla je Hadja Lahbib, povjerenica EU-a za upravljanje krizama.
Prema strategiji, EU bi trebala imati redovno ažurirane popise ključnih proizvoda, prilagođene različitim vrstama kriza. Do sljedeće godine planira uspostaviti centar za kritične sirovine, koji bi ih u ime zainteresiranih kompanija zajednički nabavljao. Mogao bi imati i zadatak organiziranja zaliha. Također će napraviti popis lijekova i medicinskih zaliha koje bi trebale imati prioritet u skladištenju ili nabavci.
Zajmovi koje podupire Europska investicijska banka, a kojima se potiču male kompanije i startupi za razvoj inovativnih lijekova i tehnologije, imat će dvostruko veći budžet od ukupno 200 miliona eura do 2027. godine.
EU također razvija sistem nadzora otpadnih voda koji bi „funkcionirao poput radara za rano upozoravanje“ i omogućio otkrivanje zaraznih bolesti prije nego što se pojave simptomi. Unija već raspolaže flotom protupožarnih aviona i helikoptera, avionima za medicinsku evakuaciju, medicinskom opremom i terenskim bolnicama. Kako se evropska sezona požara intenzivira, Komisija je poručila da će biti potrebni dodatni helikopteri i avioni za zaštitu područja koja su pod povećanim rizikom.
Ranije ove godine, građanima EU-a preporučeno je da osiguraju dovoljno hrane, vode i osnovnih potrepština za preživljavanje unutar 72 sata, kako bi mogli izdržati u slučaju vojnog napada, prirodne katastrofe, nestanka električne energije ili velike industrijske nesreće. Planovi su proizašli iz iskustava tokom pandemije koronavirusa, kada su članice pančno nabavljale maske i drugu medicinsku opremu za vlastite potrebe, što je dovelo do nestašica.
(Vijesti.ba)