Pošiljka je stigla iz Vijetnama na aerodrom Köln/Bonn 18. juna 2025., a neobičan miris doveo je do otkrića ilegalnog pokušaja unosa egzotičnih životinja, piše Euronews, prenosi Index.
Prema službenim informacijama carine, carinici su posumnjali u sadržaj pošiljke jer miris koji se širio nije odgovarao slatkišima kako je bilo deklarisano. Kutije su bile označene kao sedam kilograma čokoladnog biskvita, no unutra su pronađene hiljade malih plastičnih spremnika s tarantulama.
1,500 TARANTULAS FOUND IN “CAKE BOXES” AT GERMAN AIRPORT
— Type 3 News (@TypeThreeNews) July 15, 2025
German customs officers were stunned to find 1,500 baby tarantulas smuggled from Vietnam—hidden inside sponge cake packages.
Most died during transit. The rest were rescued.
Recipient now faces criminal charges. pic.twitter.com/ab1VvgfigY
"Moje kolege na aerodromu često budu iznenađene sadržajem zabranjenih pošiljki iz cijelog svijeta, ali činjenica da su u ovoj pronašli oko 1500 malih plastičnih posuda s mladim tarantulama ostavila je bez riječi čak i one najiskusnije", rekao je glasnogovornik carinske službe u Kölnu Jens Ahland.
Zbog uslova u kojima su transportirane, velik broj tarantula nije preživio putovanje, čime je vjerovatno prekršen njemački zakon o zaštiti životinja. Preživjele jedinke preuzeo je stručni tim koji će se pobrinuti za njihov oporavak i sigurnost.
Ahland je cijeli slučaj opisao kao "izniman", ali i "tužan, jer pokazuje što su neki ljudi spremni učiniti životinjama radi profita". U telefonskom razgovoru dodao je kako se trenutno procjenjuje tržišna vrijednost zaplijenjene pošiljke.
Protiv primatelja pošiljke, koji se nalazi u regiji Sauerland, pokrenut je kazneni postupak zbog sumnje na izbjegavanje carinskih davanja i neprijavljivanje uvoza. Ovakvi slučajevi krijumčarenja kukaca i drugih manjih vrsta nisu rijetkost u Evropi.
Tako su u maju dvojica belgijskih tinejdžera osuđena u Keniji nakon što je u njihovoj sobi pronađeno 5000 mrava. Tada im je sud izrekao novčanu kaznu od 7700 dolara (6775 eura) ili godinu dana zatvora. Kenijska služba za zaštitu divljih životinja (KWS) saopćila je da taj slučaj odražava promjenu u obrascima krijumčarenja, s poznatih velikih sisara na manje poznate, ali ekološki ključne vrste.
(Vijesti.ba)