Izraelska vojska je danas saopštila da je pogodila vojne tenkove na jugu Sirije, gdje su se vladine snage i beduinska plemena sukobili sa druzijskim milicijama u najnovijoj eskalaciji u toj zemlji.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac je u saopštenju rekao da je izraelska vojska "napala ciljeve u Siriji kao poruku i jasno upozorenje novom sirijskom režimu — nećemo dozvoliti da se napadaju Druzi u Siriji".
U Izraelu, Druzi se smatraju lojalnom manjinom i često služe u vojsci.
Sirijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je više od 30 ljudi poginulo, a skoro 100 je povrijeđeno u borbama između lokalnih milicija i klanova u sirijskoj provinciji Sveida.
Sirijska opservatorija za ljudska prava izvijestila je o najmanje 99 mrtvih, uključujući dvoje djece i 14 pripadnika vojske.
Sukobi u Siriji su izbili između naoružanih grupa Druza i sunitskih beduina, a neki pripadnici vladinih snaga bezbjednosti aktivno su učestvovali u podršci beduinima.
Rami Abdurahman, koji je na čelu opservatorije, rekao je da je sukob počeo otmicom prodavca povrća iz naroda Druza od strane pripadnika beduinskog plemena koji su postavili kontrolni punkt, što je dovelo do uzvratnih osvetničkih napada i otmica.
Portparol sirijskog Ministarstva unutrašnjih poslova Nuredin el Baba rekao je da su vladine snage ušle u Sveidu danas rano ujutru kako bi uspostavile red.
Al-Baba je rekao da "sukobi u osnovi nisu sektaške prirode. Pravi sukob je između države i bandita i kriminalaca, a ne između države i bilo koje sirijske zajednice. Država druzijsku zajednicu u Sveidi vidi kao partnera u unapređenju nacionalnog jedinstva".
Ministarstvo unutrašnjih poslova opisalo je situaciju kao opasnu eskalaciju koja "dolazi u odsustvu relevantnih zvaničnih institucija, što je dovelo do pogoršanja stanja haosa, pogoršanja bezbjednosne situacije i nemogućnosti lokalne zajednice da obuzda situaciju".
Zamjenik specijalnog izaslanika UN za Siriju Nadžat Ročdi izrazio je "duboku zabrinutost" zbog nasilja i pozvao vladu i lokalne grupe da "preduzmu hitne korake kako bi zaštitile civile i vratile mir".
Iako su mnogi Druzi u Siriji rekli da ne žele da Izrael interveniše u njihovo ime, frakcije druzijske manjine takođe su sumnjičave prema novim vlastima u Damasku nakon što je bivši predsjednik Bašar Asad pobjegao iz zemlje u decembru.
U nekoliko navrata, druske grupe su se sukobile sa snagama bezbjednosti nove vlade ili savezničkih frakcija.
Grupa koju predvodi šeik Hikmat el-Hidžri, druski duhovni vođa koji se protivi novoj vladi u Damasku, danas je izdala saopštenje u kojem poziva na "međunarodnu zaštitu" i optužila vladine snage i Agenciju za opštu bezbjednost da "podržavaju takfirske bande" - termin za ekstremističke sunitske militante.
Sirijsko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je "sve zemlje da poštuju autoritet Sirije i da se uzdrže od podrške bilo kakvim separatističkim pobunjeničkim pokretima". Pozvalo je Sirijce da "prekinu sa nasiljem, predaju ilegalno oružje i spriječe one koji žele da razore sirijsko društveno tkivo i siju razdor i podjele".
Druzi su manjinska grupa koja je nastala kao ogranak ismailizma u 10. vijeku, grane šiitskog islama. U Siriji, uglavnom žive u južnoj provinciji Sveida i nekim predgrađima Damaska, uglavnom u Džaramani i Ašrafijat Sahnaji na jugu.
Više od polovine od oko milion Druza širom svijeta živi u Siriji. Većina ostalih Druza živi u Libanu i Izraelu, uključujući i Golansku visoravan, koju je Izrael osvojio od Sirije u Bliskoistočnom ratu 1967. godine.
(Vijesti.ba)