Tokom ljetnih mjeseci dolazi do širenja perifernih krvnih sudova (vazodilatacije), što može uzrokovati pad krvnog pritiska kod osoba koje uzimaju antihipertenzive. Međutim, paradoksalno, kod određenog broja pacijenata dolazi i do ljetnog porasta pritiska zbog dehidracije, gubitka elektrolita i neadekvatne medikacije.
Može varirati
Prema smjernicama European Society of Cardiology, preporučuje se češće mjerenje pritiska u toplim periodima godine, posebno kod starijih osoba, dijabetičara i pacijenata s već postojećim srčanim oboljenjima.
Američka studija objavljena u Hypertension pokazala je da sistolni pritisak tokom ljetnih mjeseci može varirati i do 10 mmHg u odnosu na zimske mjesece, što značajno povećava rizik od moždanog udara ako se ne prepozna na vrijeme.
Osim redovnog mjerenja, idealno ujutro i uveče, u sjedećem položaju i u miru, preporučuje se i prilagođavanje terapije uz savjet ljekara. Važno je piti dovoljno tečnosti, izbjegavati pretjerani boravak na suncu i redovno se kontrolisati.
Neregulisani krvni pritisak tokom vrućina izaziva slabost, vrtoglavicu i nesvjesticu i može dovesti do ozbiljnih kardiovaskularnih incidenata.
Ljeto zahtijeva pažnju, dosljednost i češći uvid u ono šta se dešava unutar vašeg krvotoka.
(Vijesti.ba)