21.07.2025 / 10:49 Svijet - Daju svoj doprinos

Kako maloljetnici pomažu Putinu u bombardovanju Ukrajine?

Kako maloljetnici pomažu Putinu u bombardovanju Ukrajine?

TINEJDŽERI pomažu Putinovom režimu u proizvodnji dronova Šahed u velikoj fabrici u Tatarstanu. Fabrika u gradu Jelabuga, najveća takva na svijetu, glavno je proizvodno središte za dronove koji se koriste u masovnim zračnim napadima s ciljem preopterećenja ukrajinske protivzračne odbrane.

Snimak koji je objavila Zvezda, televizijski kanal ruskog ministarstva odbrane, omogućio je prvi detaljan uvid u unutrašnjost fabrike. Učenici i radnici prikazani su kako na proizvodnoj traci sastavljaju redove mat-crnih dronova "Geran-2", ruske verzije iranskog drona Šahed 136. Tinejdžeri dolaze na posao u fabriku s otprilike 15 godina, piše The Telegraph.

"Kuda god da pogledate, sve je puno mladih ljudi", govori narator dok kamera prolazi kroz fabriku, pokazujući desetine tinejdžera kako izrađuju komponente za dronove i rade za računarima u dobro osvijetljenim fabričkim halama.

Dronovi Šahed postali su ključni dio Putinove strategije za kontinuirano bombardovanje ukrajinskih gradova, posebno noću, s ciljem iscrpljivanja morala ukrajinske vojske i zastrašivanja civila.

U nedjelju je Kremlj objavio da Rusija i dalje kao prioritet vidi ostvarenje ratnih ciljeva prije potpisivanja mirovnog sporazuma s Ukrajinom, uprkos tome što je Donald Trump dao Moskvi rok od 50 dana da postigne primirje ili se suoči s ozbiljnim sankcijama.

Evropski vojni zvaničnici vjeruju da Rusija planira lansirati hiljade relativno jeftinih dronova Šahed svake noći čim se poveća proizvodnja. Smatra se da nova tamna boja na ruskim modelima pokazuje veću usmjerenost na noćne napade.

Drugi snimak, objavljen u Rusiji u nedjelju, prikazuje dronove kako se lansiraju s prikolica naizgled novih američkih kamioneta Dodge Ram 1500, što vjerovatno predstavlja kršenje sankcija. Video iz fabrike prikazuje ljevaonice metala, kovačnice, kao i stanice za sklapanje i testne pogone.

U izvještaju se navodi da je Putin pohvalio organizaciju u Jelabugi te predložio da se taj model primijeni širom zemlje kako bi se smanjila ruska ovisnost o uvozu. Vjeruje se da Rusija trenutno proizvodi više od 5000 dronova velikog dometa mjesečno, a da je samo u Jelabugi u prvoj polovini 2025. godine proizvedeno 18.000 dronova.

Think-tank povezan s Kremljom u junu je objavio da je proizvodnja dronova porasla za 16,9 posto u maju. Više od 500 dronova i projektila redovno se lansira na Ukrajinu tokom noćnih napada, a analitičari smatraju da je Kremlj blizu kapaciteta da lansira više od 1000 dronova dnevno.

Rusija je 9. jula izvela dosad najveći napad, lansiravši 741 projektil i dron na ukrajinske gradove. Putin se nada da će kontinuiranim napadima oslabiti moral ukrajinskog naroda, iscrpiti odbranu Kijeva i smanjiti volju Zapada da nastavi podržavati Ukrajinu.

Dronovi Geran-2 relativno su jeftini za proizvodnju, a cijena im se kreće između 26.000 i 37.200 funti. Ukrajinski protivzračni sistemi koje je isporučio Zapad mnogo su skuplji. Jedan presretački projektil Patriot košta više od četiri miliona funti.

Christian Freuding, visoki oficir njemačke vojske, upozorio je ove sedmice da će Ukrajina i njeni saveznici morati razviti protivmjere koje koštaju između 1500 i 3000 funti po jedinici kako bi njihova protivzračna odbrana bila ekonomski održiva s obzirom na sve intenzivnije ruske napade.

Freuding je takođe naglasio da vjeruje kako Rusija uskoro namjerava dostići kapacitet od 2000 dronova po noći prema Ukrajini, što bi predstavljalo ozbiljan izazov za ukrajinsku protivzračnu odbranu.

Fabrika u Jelabugi otvorena je 2023. godine, a nalazi se u posebnoj ekonomskoj zoni blizu Kazanja, poznatog centra visokotehnološke proizvodnje. Ako bude potrebno, tehnologija za dronove može se direktno prenijeti iz Irana preko Kaspijskog mora jer je fabrika smještena na rijeci Kami, koja se ulijeva u Volgu.

Iako je udaljena više od 1600 kilometara od ukrajinske granice, čini se da je ova lokacija bila meta napada Kijeva. Ruski mediji su izvijestili da je jedna osoba poginula u junu kada su ostaci oborenog drona pali na kontrolni punkt u blizini.

Dron Geran-2 ukupne je dužine 3,5 metra i raspona krila 2,5 metra. Težak je oko 200 kilograma, nosi bojevu glavu od 50 kg i može pogoditi ciljeve udaljene do 1800 kilometara pri brzinama do 300 km/h. Ukrajina je ove sedmice objavila da je oborila 30-hiljaditi dron Šahed, koristeći analizu serijskog broja dobijenog s ostataka jedne od oborenih letjelica.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo