Za razliku od dosadašnjih uređaja, ovaj novi laser je izuzetno jednostavan, nema pokretnih dijelova, može stati na mali čip, a njegova jačina i boja mogu se vrlo precizno podešavati.
U srcu ovog laserskog izuma nalazi se pametan dizajn: mali prstenasti dijelovi napravljeni od posebnih materijala, takozvanih poluprovodnika. Svaki prsten "proizvodi" drugačiju vrstu infracrvene svjetlosti. Povećanjem ili smanjenjem električne struje, naučnici mogu da biraju koji prsten aktivirati, odnosno koju "boju" infracrvene svjetlosti laser šalje.
- U prošlosti su precizni laserski uređaji morali imati pokretne dijelove da bi promijenili boju svjetlosti, što ih je činilo složenim, skupim i osjetljivim. Mi sada to postižemo bez ijednog pokretnog dijela - kaže profesor Benedikt Schwarz sa Tehničkog univerziteta u Beču, jedan od vođa ovog projekta.
Ovakav laser ima veliki potencijal za široku primjenu. U medicini se može koristiti za preciznu dijagnostiku, gdje je tačnost mjerenja od ključne važnosti. U oblasti sigurnosti omogućava otkrivanje gasova i drugih opasnih materija, što je posebno važno za industriju i zaštitu okoliša. Također, u telekomunikacijama pruža stabilan i pouzdan izvor svjetlosti, što je neophodno za brzi prenos podataka.
- Zahvaljujući ovom dizajnu, laser je vrlo stabilan, čak i ako ga koristimo u prašnjavim ili promjenjivim okruženjima, ne gubi preciznost - objašnjava doktorand Johannes Fuchsberger, koji je učestvovao u izradi uređaja u specijalizovanim laboratorijima u Beču.
Patent za ovu novu lasersku tehnologiju je već prijavljen, a istraživači vjeruju da bi vrlo brzo mogla naći put do tržišta. Zanimljivo je da se ista tehnologija može prilagoditi i za druge dijelove svjetlosnog spektra, ne samo za infracrveno, već i za vidljivu svjetlost - saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.
(Vijesti.ba / FENA)