Prema navedenom prijedlogu, koji je usvojen na 27. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, novac za naplatu duga, koji iznosi više od 110 miliona KM, usmjerio bi se s projekta za nabavku zgrade za smještaj Centralnog ureda i Regionalnog centra Banja Luka Uprave za indirektno oporezivanje.
Ovaj prijedlog, s obzirom da je izdvojeni iznos za ovaj projekat manji od nastalog duga, predviđa i usmjeravanje novca i iz drugih kapitalnih projekata koji nisu okončani.
Osim toga, nalaže se i pokretanje regresne tužbe protiv RS, entiteta čija je vlada povukla poteze koji su i doveli do arbitraže u kojoj je Bosna i Hercegovina izgubila spor protiv slovenačke firme.
U posljednjem dijelu prijedloga nalaže se i od Tužilaštva BiH da se "aktivno uključi u navedeni predmet u cilju utvrđivanja odgovornosti za nastali pravni spor."
Centralna banka neće plaćati dug RS-a
Podsjetimo, nakon što je Vijeće ministara BiH usvojilo korigirani Nacrt budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025., kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka “Viaduct protiv BiH” bude plaćen iz dobiti Centralne banke BiH, iz CBBiH su saopćili da je to nezavisna institucija monetarne vlasti u BiH čija je misija očuvanje monetarne i finansijske stabilnosti kroz održavanje stabilnosti domaće valute, konvertibilne marke.
Usto, federalni premijer Nermin Nikšić, ranije je na sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine glasao protiv oba prijedloga za namirenje duga Republike Srpske (RS) Viaductu d.o.o Portorož.
Razlog je što nije bilo predviđeno da dug plaća RS-a već Bosna i Hercegovina odnosno jednim od prijedloga, da Federacija BiH sama snosi dvije trećine.
Na sjednici Fiskalnog vijeća, protiv je bio i federalni ministar finansija Toni Kraljević, naveo je premijer Nikšić ranije u objavi na svome Facebook profilu.
Pošto je Nikšić jedini Bošnjak, onda se njegov glas tretira kao veto, dodao je.
- Na stolu su bila dva prijedloga; prvi je podrazumijevao da se iz sredsatva od 200 miliona KM dobiti Centralne banke, koja su prethodno bila planirana za transfere entitetima u omjeru 2/3 Federacija, 1/3 Republika Srpska, izdvoji 110 miliona za isplatu obaveza prema arbitražnoj presudi u predmetu Viaduct d.o.o. Portorož, dakle 73 miliona na teret Federacije a 37 miliona na teret stvarnog dužnika. Drugi prijedlog je podrazumijevao da se okvir za institucije Bosne i Hercegovine poveća za 68 miliona KM, i to tako da ukupan okvir iznosi 1.638.500.000 KM, gdje bi izvor finansiranja bio iz prenesenog viška/finansijskog rezultata iz 2024. godine.
(Vijesti.ba)