Predloženi mirovni pregovori između Rusije i Ukrajine, koji su trebali početi danas u Istanbulu, pomaknuti su za poslijepodne na inicijativu turske strane, potvrdila je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
Iako je inicijalni prijedlog za održavanje izravnog susreta došao od ruskog predsjednika Vladimira Putina, on se neće pojaviti na sastanku, što dodatno umanjuje očekivanja od ovog diplomatskog pokušaja deeskalacije.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas je doputovao u Ankaru, gdje će se sastati s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, dok se predstavnici ruskog i ukrajinskog izaslanstva već nalaze u Istanbulu, čekajući zvaničan početak pregovora.
Kremlj je jučer objavio da će rusku delegaciju predvoditi predsjednički savjetnik Vladimir Medinski, a u timu su i zamjenik ministra odbrane, zamjenik ministra vanjskih poslova te visoki predstavnik vojne obavještajne službe GRU. S druge strane, još uvijek nije javno poznato koga će Ukrajina službeno poslati u Istanbul, što dodatno podgrijava tenzije i neizvjesnost.
Zelenski je ranije ove sedmice poručio kako želi direktne razgovore s Putinom i izazvao ga da se pojavi u Istanbulu „ako je dovoljno hrabar“. Kremlj je odbacio takav zahtjev, ističući da „Rusija ne pristaje na ultimatume“. Ovo podsjeća na prethodne pokušaje direktnog dijaloga, poput pregovora u Istanbulu u martu 2022., koji također nisu rezultirali konkretnim mirovnim ishodom.
U pozadini svega, obje strane pokušavaju ostaviti dojam pred međunarodnom javnošću – posebno pred američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji se nalazi na turneji po Bliskom istoku. Trump je izjavio da bi mogao doći u Tursku "ako to bude prikladno", no njegov dolazak također ostaje neizvjestan.
Ukrajinska strana, prema izjavama iz Kijeva, traži trenutno primirje u trajanju od 30 dana, dok Rusija insistira na početku pregovora bez prethodnih uslova, tek potom eventualno dogovarajući prekid vatre.
Uprkos simbolici i prisustvu više visokih zvaničnika, izostanak Putina sa sastanka snažno je utjecao na očekivanja međunarodne zajednice, ostavljajući otvoreno pitanje hoće li ovaj susret rezultirati stvarnim napretkom ka okončanju rata.
(Vijesti.ba)