14.05.2025 / 23:00 Ljepota i Zdravlje - Riječ struke

Stalno bolesno dijete? Evo kako ojačati imunitet i izbjeći infekcije

Stalno bolesno dijete? Evo kako ojačati imunitet i izbjeći infekcije
Foto: Shutterstock
Svaki roditelj zna koliko su česte prehlade i viroze kod djece, posebno kada krenu u vrtić ili školu. 

Stalna briga, odlazak kod doktora i neprospavane noći mogu biti iscrpljujući. Dobra vijest je da postoje načini kako se može ojačati dječiji imunitet i izbjeći začarani krug infekcija.

Ključ je u postepenom, ali dosljednom uspostavljanju navika koje će pomoći djeci da rastu zdrava, srećna i puna energije.

Pravilna ishrana temelj je snažnog imuniteta

Roditelji često imaju izazov kako djeci "provući" zdrave namirnice kroz obroke. Umjesto klasičnih savjeta, probajte učiniti ishranu zabavnom još od najranijeg uzrasta, pa tako smutiji od voća i povrća mogu postati omiljeni napici, dok se povrće može sakriti u omiljene obroke poput pire krompira ili umaka za tjesteninu.

Svakodnevna konzumacija voća i povrća, integralnih žitarica, zdravih masnoća i proteina doprinosi jačanju imuniteta. Posebno su važni vitamini C, D i A, cink i željezo. Agrumi, crvena paprika, brokoli i orašasti plodovi odličan su izbor za jačanje odbrambenih sposobnosti organizma.

Aktivan život – neizostavan saveznik zdravlja

Djeca danas provode sve više vremena pred ekranima, a sve manje u igri na otvorenom. Kako ih motivisati da se više kreću? Najbolje rješenje je vlastiti primjer, ako roditelji provode vrijeme u šetnji, na biciklu ili igrajući fudbal u parku, djeca će ih pratiti.

Osim što jača imunitet, fizička aktivnost pomaže u smanjenju stresa i poboljšava raspoloženje. Boravak na svježem zraku, čak i kada je hladno, jača pluća i smanjuje mogućnost infekcija. Napravite ritual porodične šetnje nakon večere ili vikend izlete u prirodu, te će tako zdrave navike postati dio svakodnevnice.

San i smanjenje stresa

Nedovoljno sna direktno slabi imunitet, a umorna i razdražljiva djeca češće obolijevaju. Kako olakšati odlazak na spavanje? Uvedite opuštajuće rutine poput priča za laku noć, umirujuću muziku ili toplu kupku prije spavanja. Djeca predškolskog uzrasta bi trebalo da spavaju između 10 i 13 sati dnevno, dok školarci trebaju najmanje 9 do 11 sati sna.

Takođe, smanjenje stresa kroz igru, smijeh i kvalitetno provedeno vrijeme s roditeljima može učiniti čuda za imunološki sistem.

Dodaci ishrani kao značajna podrška imunološkom sistemu

Iako je uravnotežena ishrana najbolji način za unos nutrijenata, ponekad je potrebno posegnuti za suplementima, posebno u periodima povećane potrebe organizma. Probiotici, vitamin D i cink su između najčešće preporučenim suplementima za djecu.

Najvažnije je ne zaboraviti da zdrave navike treba usvajati kroz igru, ljubav i pozitivno iskustvo. Djeca koja imaju sretno i bezbrižno djetinjstvo, puno smijeha i igre, često su i zdravija. Neka jačanje imuniteta ne bude teret, već prirodan dio svakodnevnog porodičnog života!

(Vijesti.ba)

Izdvajamo