20.05.2025 / 19:00 Svijet - Izmjene zakona

Evropska komisija predlaže deportaciju migranata u treće zemlje, reagovao Amnesty

Evropska komisija predlaže deportaciju migranata u treće zemlje, reagovao Amnesty
Foto: Ilustracija
Evropska komisija (EK) danas je predložila izmjene zakona koje bi omogućile državama članicama da deportuju migrante koji nemaju pravo na azil u Evropskoj uniji, i to u treće zemlje s kojima ti migranti nemaju nikakvu ličnu vezu. Ovaj prijedlog izazvao je oštre kritike organizacija za zaštitu ljudskih prava.

„Revidirani koncept sigurne treće zemlje predstavlja još jedan alat koji pomaže državama članicama da efikasnije obrade zahtjeve za azil, uz potpuno poštivanje vrijednosti i osnovnih prava Evropske unije“, izjavio je evropski komesar za unutrašnje poslove i migracije, Magnus Brunner.

Status „sigurne treće zemlje“ omogućava državama članicama da odbiju zahtjev za azil ako tražilac može dobiti odgovarajuću zaštitu u zemlji koja se smatra sigurnom.

Žalbe neće zaustavljati deportaciju

Prema trenutnim pravilima, kako bi se koncept „sigurne treće zemlje“ mogao primijeniti, mora postojati neka veza između podnosioca zahtjeva i te zemlje – na primjer, da ima rodbinu tamo, da je tamo radio ili studirao.

Evropska komisija sada predlaže da ta veza više ne bude obavezna, što bi omogućilo brže vraćanje migranata.

Također se predlaže da bi čak i sam tranzit migranta kroz treću zemlju na putu prema EU mogao biti dovoljan osnov za primjenu koncepta „sigurne treće zemlje“.

U slučajevima kada nema ni veze ni tranzita, koncept bi se i dalje mogao primijeniti ako postoji dogovor sa tom trećom zemljom.

Komisija također predlaže da žalbe na osnovu koncepta sigurne treće zemlje ne bi automatski zaustavljale deportaciju.

"Ciničan pokušaj izbjegavanja odgovornosti"

Prema zakonima EU, treća zemlja može se smatrati sigurnom ako ispunjava niz kriterija – uključujući zaštitu od prisilnog vraćanja azilanata u zemlje gdje bi mogli biti izloženi progonu, kao i odsustvo stvarne opasnosti po život i slobodu zbog rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj grupi ili političkom uvjerenju.

Amnesty International, organizacija za zaštitu ljudskih prava, oštro je kritikovala ovaj prijedlog EK-a, ocijenivši ga kao „ciničan pokušaj“ smanjenja prava osoba koje traže azil.

„Dopuštanje državama članicama EU da prisilno šalju osobe koje traže azil u zemlje s kojima nemaju nikakvu ličnu vezu, i to bez mogućnosti žalbe, predstavlja ciničan pokušaj smanjenja prava tražilaca azila i izbjegavanje odgovornosti za zaštitu izbjeglica“, izjavila je Olivia Sundberg Diez, glasnogovornica Amnesty Internationala za migracije i azil.

(Vijesti.ba / HINA)

Izdvajamo